Aktualnie jednym z największych trendów w motoryzacji jest oklejanie samochodu specjalną folią. Tak zwany car wrapping pozwala spersonalizować pojazd, ale poza kwestiami optycznymi, ma też pewne zalety czysto użytkowe. Na czym to polega, w jakim celu się to robi i jakie mogą się z tym wiązać korzyści?
Spis treści
Co to jest i do czego służy car wrapping?
Jest to określenie na oklejanie aut z wykorzystaniem specjalnej folii, którą można umieścić na pojeździe w sposób niemal idealny, który nie będzie widoczny dla ludzkiego oka. Z perspektywy osoby postronnej taka folia prezentuje się zatem praktycznie jak lakier. W praktyce zatem może to być sposób na zmianę koloru auta, jeżeli nie chce się go lakierować. W ten sposób można także personalizować samochód, gdyż na takiej folii można umieścić różne treści – od nośników typowo estetycznych, po materiały reklamowe takie jak logo czy napisy dotyczące firmy. Jest to zatem wykorzystywane przy autach służbowych czy w sportach motoryzacyjnych, by okleić pojazdy barwami oraz oznakowaniami sponsorów. Z powodzeniem można z tego korzystać także w warunkach prywatnych, z myślą o zmianie wyglądu samochodu czy ochronie oryginalnego lakieru.
Jakie są zalety takiego rozwiązania?
Pod względem estetycznym stwarza to możliwość prostej zmiany wizualnej samochodu, bez konieczności stosowania trwałych środków. Oprócz zmiany koloru można też nanieść różnego rodzaju inne nadruki, co może pomóc w wyrażeniu charakteru właściciela pojazdu, a w przypadku firm stworzyć doskonałą reklamę. Warto jednak zwrócić uwagę także na korzyści ochronne jakie wiążą się z oklejaniem samochodu. Wykorzystując folię ochronną można uchronić auto przed zarysowaniami oraz otarciami, odpryskami lakieru czy zabrudzeniami pochodzenia naturalnego (np. z roślin czy owadów) oraz chemicznego (ze środków znajdujących się na drogach). Nie dochodzi także do przebarwień i wyblaknięć lakieru, jakie mogą być spowodowane oddziaływaniem promieni słonecznych. Taka folia może też opóźnić proces powstawania korozji. Jednocześnie ogromnym atutem tego rozwiązania jest fakt, że można łatwo przywrócić samochód do poprzedniego stanu, w przeciwieństwie do lakierowania czy poważniejszych modyfikacji. Po usunięciu folii można przywrócić początkowy wygląd pojazdu, gdy chce tego sam właściciel lub choćby w przypadku sprzedaży, gdy kupiec preferuje oryginalny lakier.
Jak przygotować samochód do oklejania?
Przede wszystkim powierzchnia samochodu musi być idealnie gładka. Należy go zatem dokładnie wyczyścić i konieczne będzie usunięcie wszelkich niedoskonałości lakieru, w tym zarysowań. W przeciwnym razie po nałożeniu folii ta będzie się wybrzuszać, co zepsuje końcowy efekt. Samo aplikowanie folii nie jest łatwe i wymaga odpowiedniego sprzętu oraz umiejętności. Warto zatem przekazać tę część całego procesu profesjonalistom, dzięki czemu oklejanie na pewno zostanie przeprowadzone poprawnie i samochód z już nałożoną folią będzie się prezentował stylowo i efektownie, bez żadnych defektów.
Podobne artykuły
1 komentarz
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Kategorie
- Bezpieczeństwo (7)
- Biuro (10)
- Biznes (39)
- Dom i budownictwo (19)
- Finanse (9)
- Gadżety (9)
- Gry (10)
- Internet (22)
- IT w firmie (16)
- Marketing (16)
- Marketing internetowy (43)
- Motoryzacja (14)
- Nauka (3)
- Oprogramowanie (15)
- Sprzęt (65)
- Styl życia (8)
- Technologia (40)
- Zdrowie (12)
Polecamy
Komentarze
- Specjalista Google Ads o Jak zarabiać pieniądze za pomocą swojego bloga
- wiktoria szczerbio o Jak znaleźć/namierzyć telefon po numerze IMEI?
- orzech o Zakup komputera poleasingowego – fakty i mity
- Mariolka o Idealna księga pamiątkowa. Jak powinna wyglądać?
- Artur o Fortnite, czyli doskonała gra ze stajni Epic Games
Ile kosztuje olejenie niewielkiego kombi?