Cyfryzacja biznesu i wielu innych dziedzin życia w ostatnim czasie znacznie przyspieszyła w związku z trwającą pandemią koronawirusa. Sygnowanie dokumentów za pomocą elektronicznego podpisu to już dziś coraz powszechniejszy standard, który warto jak najszybciej wdrożyć nie tylko z uwagi na ogromną wygodę tego rozwiązania, ale przede wszystkim ze względu na wiele innych korzyści, które się z nim wiążą.
Spis treści
e-Podpisywanie – zasada działania
Elektroniczne podpisywanie dokumentów opiera się na wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych do składania własnoręcznych, niepodrabialnych podpisów na dokumentach w postaci elektronicznej. Do tego celu niezbędny jest odpowiedni sprzęt, czyli tablet wyposażony w warstwę biometryczną, na którym zainstalowano oprogramowanie obsługujące e-podpis.
Aby uniemożliwić wprowadzanie modyfikacji do e-podpisu już po jego złożeniu, oprogramowanie rejestruje wiele parametrów podpisu w trakcie jego wykonywania – między innymi siłę nacisku, dynamikę i kształt podpisu, precyzyjne współrzędne GPS miejsca, w którym znajdował się tablet w chwili składania podpisu, a nawet datę i godzinę (z dokładnością co do sekundy).
Natychmiast po podpisaniu dokumentu komplet zebranych danych jest szyfrowany przy użyciu zaawansowanych protokołów szyfrujących i trwale dołączany do danego dokumentu, po czym następuje zapis całości w postaci pliku PDF. W efekcie nie ma możliwości dokonania modyfikacji zarówno złożonego podpisu, jak i samego dokumentu.
Najważniejsze różnice między podpisem kwalifikowanym a e-podpisem
Pomimo pewnych podobieństw e-podpis nie jest tożsamy z kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Każde z tych rozwiązań ma własną specyfikę i znajduje zastosowanie w nieco odmiennych obszarach biznesu. Przede wszystkim należy pamiętać, że podpis kwalifikowany składa się wyłącznie przy użyciu dedykowanego (kwalifikowanego) urządzenia, a weryfikacja autentyczności podpisu opiera się na jednorazowym kodzie generowanym przez token albo smartfon. Formalnie rzecz biorąc nie jest to zatem podpis, a zestaw danych identyfikujących konkretną osobę jako tę, która składa podpis.
Kolejna istotna różnica to fakt, iż podpis kwalifikowany wydają podmioty certyfikowane przez Narodowe Centrum Certyfikacji, a certyfikat jest przyznawany wyłącznie na określony czas, po którego upływie konieczna jest recertyfikacja. Koszt uzyskania kwalifikowanego podpisu elektronicznego jest różny w zależności od podmiotu udzielającego certyfikatu, kosztu urządzenia do generowania kluczy i długości okresu, na jaki przyznano podpis.
Warto jednak pamiętać, że część jednostek administracji publicznej wymaga używania właśnie podpisu kwalifikowanego, a w przypadku podpisywania e-faktur i potwierdzania niektórych transakcji bankowych (zwłaszcza na duże kwoty) stosowanie go jest bezwzględnym wymogiem.
Korzyści z wdrożenia e-Podpisywania
Wśród najważniejszych zalet płynących z przejścia na tryb Paperless (tzn. na dokumentację w wersji elektronicznej) i wdrożenia e-Podpisywania bez dwóch zdań trzeba wymienić obniżenie kosztów związanych z obsługą dokumentacji papierowej. Przejście na rozwiązania Paperless w zasadzie eliminuje konieczność magazynowania ogromnych ilości papierowych dokumentów, usprawnia wewnętrzny i zewnętrzny obieg dokumentacji, a także przekłada się na poprawę stanu środowiska naturalnego przez redukcję ilości produkowanego i utylizowanego papieru.
Dodatkowe korzyści to redukcja liczby błędów związanych z ręczną ewidencją dokumentów, szybkie wyszukiwanie dowolnego dokumentu w elektronicznej bazie, pełna kontrola nad dostępem do archiwum elektronicznych dokumentów i całkowita zgodność z obowiązującymi przepisami krajowymi oraz unijnymi.
e-Podpisywanie – idealne rozwiązanie dla biznesu w czasie pandemii
Z uwagi na to, że tradycyjne metody podpisywania dokumentów stały się po wybuchu pandemii koronawirusa jeszcze bardziej uciążliwe (lub nawet niemożliwe do wykonania), tym bardziej warto postawić na nowoczesne, wygodne w użyciu i zabezpieczone technologiami na poziomie militarnym rozwiązanie, jakim jest opracowany przez polską firmę Infinite system e-Podpisywanie. Szczegółowe informacje dotyczące systemu znajdują się na stronie internetowej marki Infinite pod adresem https://infinite.pl/oferta-infinite/e-podpisywanie
Podobne artykuły
Kategorie
- Bezpieczeństwo (7)
- Biuro (10)
- Biznes (39)
- Dom i budownictwo (19)
- Finanse (9)
- Gadżety (9)
- Gry (10)
- Internet (22)
- IT w firmie (16)
- Marketing (15)
- Marketing internetowy (43)
- Motoryzacja (14)
- Nauka (3)
- Oprogramowanie (15)
- Sprzęt (65)
- Styl życia (8)
- Technologia (40)
- Zdrowie (12)
Polecamy
Komentarze
- Specjalista Google Ads o Jak zarabiać pieniądze za pomocą swojego bloga
- wiktoria szczerbio o Jak znaleźć/namierzyć telefon po numerze IMEI?
- orzech o Zakup komputera poleasingowego – fakty i mity
- Mariolka o Idealna księga pamiątkowa. Jak powinna wyglądać?
- Artur o Fortnite, czyli doskonała gra ze stajni Epic Games