Obecnie w domach jednorodzinnych, mieszkaniach oraz obiektach komercyjnych wyjątkowo często montowane są nowoczesne panele LED. Wynika to z faktu, że znakomicie łączą w sobie energooszczędność, niezawodne działanie i atrakcyjny design. Na rynku bez problemu znajdziemy modele zróżnicowane pod względem kształtu, przeznaczenia czy parametrów technicznych.

Skuteczność świecenia i współczynnik UGR to kluczowe czynniki

Panele LED stanowią świetną alternatywę dla klasycznych lamp żarówkowych i opraw świetlówkowych, ponieważ ich eksploatacja pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy w skali roku, a dodatkowo wzbogacają aranżację pomieszczeń i emitują niezwykle przyjemne dla ludzkiego oka światło o równomiernym rozproszeniu. W większości są skonstruowane w taki sposób, że bardzo efektywnie odprowadzają ciepło spod obudowy. Przekłada się to na wzrost żywotności, która wynosi do 50 000 godzin. Niewątpliwą zaletą omawianych źródeł światła jest również uniwersalność – doskonale sprawdzają się zarówno w przestrzeniach typowo mieszkalnych, jak i biurach, magazynach, halach produkcyjnych, urzędach, sklepach i placówkach bankowych. Decydując się na zakup paneli LED, warto najpierw zwrócić uwagę na skuteczność świetlną, czyli stosunek ilości pobieranej energii elektrycznej do mocy generowanego strumienia. Pożądana wartość to co najmniej 100 lumenów na Wat, choć należy podkreślić, że najlepsze produkty oferują nawet 120-130 lm/W. Drugim istotnym parametrem jest współczynnik olśnienia (UGR), mający ogromny wpływ na komfort dla oczu. Jeśli przekracza 19 UGR, to wówczas powoduje nadmierną jaskrawość o właściwościach podrażniających wzrok.

Pozostałe parametry odgrywające ważną rolę

Kupując panele LED, nie zapomnijmy także o zweryfikowaniu materiału wykonania elementu zabezpieczającego diody. Musi on być przede wszystkim wystarczająco odporny na żółknięcie. Optymalny z pewnością okaże się polimetakrylan metylu, zwany inaczej szkłem akrylowym bądź plexiglasem. Duże znaczenie ma ponadto wskaźnik stopnia odzwierciedlenia kolorów (CRI). Zasada jest prosta – im wyższy, tym kolory są lepiej nasycone i jednocześnie bardziej naturalne. Do przestrzeni biurowych i wnętrz domowych w zupełności wystarczy 80-85 CRI. Inne czynniki wyboru paneli LED to m.in.:

 

  • kształt – kwadratowy lub prostokątny
  • barwa światła – żarówkowa biała (2700 kelwinów), ciepła biała (3000 K), neutralna (4000 K) albo chłodna (6000-6500 K)
  • sposób ściemniania – za pomocą standardowego przycisku dzwonkowego, aplikacji w smartfonie, ewentualnie dedykowanego pilota