Zakup nieruchomości to bardzo poważna inwestycja, która będzie mieć znaczący wpływ na naszą przyszłość. Warto zadbać o to, aby decyzja co do rodzaju zakupionej nieruchomości była podjęta świadomie. Wśród licznych ofert dostępnych na rynku mieszkaniowym wyróżnia się dwie zasadnicze podgrupy: nieruchomości z rynku pierwotnego oraz nieruchomości z rynku wtórnego. Dla osób, które przygotowują się do zakupu pierwszego mieszkania lub domu wybór może być bardzo trudny, dlatego postaramy się przybliżyć wady i zalety dla obu podgrup.
Spis treści
Jaka jest zasadnicza różnica między rynkiem pierwotnym a wtórnym?
Rynek pierwotny – nomenklatura ta przeznaczona jest dla nieruchomości, które zwykle nabywane są bezpośrednio od inwestora. Inwestorem najczęściej jest deweloper, ale może być nim także spółdzielnia mieszkaniowa. Najważniejszą cechą nieruchomości z rynku pierwotnego jest fakt, że sprzedający jest pierwszym właścicielem lokalu, który jest przedmiotem transakcji.
Rynek wtórny – nieruchomości, które znajdują się na rynku wtórnym często określa się mianem „nieruchomości z drugiej ręki”, ponieważ w momencie przeprowadzania transakcji sprzedażowej, znajdują się w posiadaniu innego właściciela niż sam inwestor. W tym przypadku zwykle nabywa się nieruchomość od osoby fizycznej lub prawnej, która wcześniej zakupiła lokal od inwestora czy też poprzedniego właściciela.
Na co zwracać uwagę przy zakupie?
Decydując się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego w większości przypadków nabywamy lokal wykończony w stanie surowym. Umowa, którą podpisujemy z inwestorem zawsze określa jakie prace budowlane zostaną wykonane. Nieruchomości takie pozwalają na aranżację lokalu zgodnie z naszymi upodobaniami w zakresie wykończenia. Należy pamiętać jednak o tym, że w większości przypadków bezpośrednio po zakupie nie będzie możliwości natychmiastowego wprowadzenia się, ponieważ trzeba liczyć się z koniecznością przeprowadzenia remontu i przystosowania lokalu aby nadawał się do zamieszkania.
Rynek wtórny, oferuje w większości nieruchomości, które były już użytkowane. Nabywając lokal z rynku wtórnego, zazwyczaj możemy liczyć na to, że wszystkie wymagane przyłącza zostały już wykonane oraz opracowane. Często nieruchomości takie posiadają także niezbędną zabudowę łazienkową oraz kuchenną, a nawet dotychczasowe umeblowanie, co pozwala na wprowadzenie się zaraz po zakupie. Wadą takiego rozwiązania jest to, że mieszkanie czy dom są zaaranżowane zgodnie z gustem poprzedniego właściciela, co może wymagać od nabywcy przeprowadzenia generalnego remontu, aby przystosować lokal do swoich potrzeb.
Rynek pierwotny czy wtórny, na który się zdecydować?
Wybór nieruchomości, którą w konsekwencji zakupimy w dużej mierze zależy od tego jakie są nasze możliwości finansowe oraz od tego jaka nieruchomość będzie w stanie spełnić nasze oczekiwania. Jeśli chcemy urządzić lokal według swojego uznania oraz potrzeb, i nie zależy nam na wprowadzeniu się zaraz po zakupie to wybór nieruchomości z rynku pierwotnego będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. W sytuacji, kiedy zależy nam na szybkim zamieszkaniu i stan zakupionej nieruchomości pozwala na odłożenie na jakiś czas niezbędnego remontu, lokal z rynku pierwotnego sprawdzi się idealnie.
Podobne artykuły
Kategorie
- Bezpieczeństwo (7)
- Biuro (10)
- Biznes (39)
- Dom i budownictwo (19)
- Finanse (9)
- Gadżety (9)
- Gry (10)
- Internet (22)
- IT w firmie (16)
- Marketing (15)
- Marketing internetowy (43)
- Motoryzacja (14)
- Nauka (3)
- Oprogramowanie (15)
- Sprzęt (65)
- Styl życia (8)
- Technologia (40)
- Zdrowie (12)
Polecamy
Komentarze
- Specjalista Google Ads o Jak zarabiać pieniądze za pomocą swojego bloga
- wiktoria szczerbio o Jak znaleźć/namierzyć telefon po numerze IMEI?
- orzech o Zakup komputera poleasingowego – fakty i mity
- Mariolka o Idealna księga pamiątkowa. Jak powinna wyglądać?
- Artur o Fortnite, czyli doskonała gra ze stajni Epic Games