Pochodzący z języka angielskiego skrót VPN (Virtual Private Network) oznacza wirtualną sieć prywatną. Tego samego określenia używa się w odniesieniu do usługi, która umożliwia uzyskanie połączenia internetowego za pośrednictwem zaszyfrowanego tunelu. Ma ona za zadanie ochronę tożsamości użytkownika. Rozwiązanie to przeznaczone jest zarówno dla klientów indywidualnych, jak też znajduje zastosowanie w przypadku sieci biznesowych, pozwalając pracownikom w bezpieczny sposób korzystać z sieci firmy poza biurem.
Połączenie poprzez VPN – jak to działa?
Nawiązując połączenie z Internetem w standardowy sposób użytkownik wysyła najpierw żądanie do serwera dostawcy usług internetowych. Dopiero stamtąd następuje przekierowanie polecenia do odpowiedniego miejsca w sieci. Niemniej jednak wszystkie dane przesyłane online w pierwszej kolejności są przekazywane do serwera usługodawcy, który posiada do nich całkowity dostęp i może je rejestrować. Istnieje także możliwość przechwycenia ich przez osoby nieuprawnione, co stwarza duże zagrożenie dla prywatności internauty. Osoby posiadające wiedzę oraz odpowiednie narzędzia są bowiem w stanie śledzić każdy nasz ruch w Internecie, w tym adresy odwiedzanych witryn, pobierane dokumenty, czy nawiązywane kontakty. Dostawca Internetu może również udostępniać reklamodawcom lub innym partnerom historię przeglądania stron swoich klientów. Wtenczas właśnie niezwykle użyteczny staje się VPN, dzięki któremu nasza aktywność w sieci jest niedostrzegalna dla innych. Mając aktywowaną tego rodzaju usługę nasze żądania udostępniania stron czy dokumentów www trafiają bezpośrednio do specjalnego serwera, szyfrując adres IP oraz wszystkie wychodzące i przychodzące dane.
Jakie korzyści daje VPN?
Korzystanie z Internetu za pośrednictwem VPN to rozwiązanie z którym związane są liczne korzyści. Główne z nich to:
- Bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu. Dzięki usłudze VPN wyeliminowane zostaje ryzyko śledzenia naszej aktywności poprzez aplikacje szpiegujące czy kradzież danych.
- Ochrona prywatności. Wykorzystując VPN generowany przez nas ruch sieciowy odbywa się pod adresem IP przypisanym serwerowi, z którego świadczona jest usługa.
- VPN pozwala dokonywać zmiany lokalizacji. Opcja ta umożliwia nieograniczone korzystanie z usług opartych na geolokalizacji, jak np. usługi VOD, których dostępność jest zróżnicowana ze względu na obszar administracyjny, w którym przebywa internauta.
- Brak cenzury i blokady informacyjnej. Posiadanie VPN pozwala na swobodny dostęp do treści bez względu na to, w jakim kraju znajduje się użytkownik. Ma to szczególne znaczenie korzystając z Internetu w państwach stosujących cenzurę motywowaną politycznie.
Podobne artykuły
1 komentarz
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Kategorie
- Bezpieczeństwo (7)
- Biuro (10)
- Biznes (39)
- Dom i budownictwo (19)
- Finanse (9)
- Gadżety (9)
- Gry (10)
- Internet (22)
- IT w firmie (16)
- Marketing (15)
- Marketing internetowy (43)
- Motoryzacja (14)
- Nauka (3)
- Oprogramowanie (15)
- Sprzęt (65)
- Styl życia (8)
- Technologia (40)
- Zdrowie (12)
Polecamy
Komentarze
- Specjalista Google Ads o Jak zarabiać pieniądze za pomocą swojego bloga
- wiktoria szczerbio o Jak znaleźć/namierzyć telefon po numerze IMEI?
- orzech o Zakup komputera poleasingowego – fakty i mity
- Mariolka o Idealna księga pamiątkowa. Jak powinna wyglądać?
- Artur o Fortnite, czyli doskonała gra ze stajni Epic Games
Wszędzie jesteśmy śledzeni, dlatego kwestia anonimowości w sieci jest aktualnie tak ważna.