VPS to wirtualny serwer prywatny w postaci odizolowanego środowiska, utworzonego na serwerze fizycznym poprzez zastosowanie technologii wirtualizacji. Rozwiązanie to pozwala użytkownikom na korzystanie z przydzielonych zasobów, a także indywidualne administrowanie infrastrukturą. Nawet tani VPS może się okazać dobrą alternatywą dla tradycyjnego hostingu oraz dedykowanego urządzenia fizycznego. Kluczowe znaczenie ma jednak konfiguracja sprzętowa. Do najważniejszych parametrów serwerów VPS często zalicza się moc procesora, a także pojemność dysku twardego. Niezależnie od wymagań użytkowników, zawsze warto wybrać serwer o odpowiedniej specyfikacji.
Spis treści
Procesor serwera VPS
W przypadku serwerów wirtualnych, wybór CPU dotyczy tak naprawdę ilości rdzeni. VPS wykorzystuje bowiem jedynie część zasobów fizycznego procesora, który może być wyposażony w 4, 8 lub więcej rdzeni. Im większa ich ilość, tym większa liczba obsługiwanych jednocześnie operacji. Ich wydajność decyduje natomiast o czasie, w jakim dane żądania zostaną obsłużone. Od ilości rdzeni ważniejsza będzie ich szybkość, jeżeli aplikacja zamieszczona na serwerze ma wykonywać wiele obliczeń – np. zarządzać bazą danych czy dokonywać obróbki plików audio i video. W przypadku serwerów www, lepszym rozwiązaniem będzie procesor z dużą liczbą rdzeni. W ten sposób zyskać można bowiem pewność, że VPS sprawnie obsłuży nawet bardzo duży ruch oraz związane z nim żądania. Obecnie za minimalne parametry serwera uznaje się jeden rdzeń z taktowaniem 2GHz, jednak dla zapewnienia stabilnej pracy zalecane są przynajmniej dwa rdzenie.
Dysk twardy serwera VPS
Hosting VPS może działać zarówno na twardych dyskach HDD, jak i nowoczesnych SSD. Te pierwsze są tańsze, a także oferują większą pojemność. Pod względem wydajności lepiej jednak wypadają dyski SSD, które zapewniają lepszy czas dostępu do danych oraz zdecydowanie szybsze transfery. W zestawieniu z modelami talerzowymi, cechują się one również mniejszą awaryjnością. Na takim dysku działać może zarówno VPS z systemem Windows, jak i VPS z systemem Linux. Dla wielu osób kluczowe znaczenie ma jednak pojemność, ponieważ decyduje ona o możliwościach zapisu danych na serwerze VPS. Poza kilkoma GB zużywanymi przez użytkownika oraz ok. 50 GB na system operacyjny, dysk musi zapewniać także dodatkową przestrzeń. Obecnie absolutne minimum to przynajmniej 100-200 GB. Firmy oferujące serwery VPS pozwalają też na dokupienie dodatkowej powierzchni lub partycji dyskowej, która może wynieść nawet do 800 GB.
Moc procesora a pojemność dysku twardego
Obecnie nawet tani VPS jest w stanie zapewnić parametry, które spełniają potrzeby większości użytkowników. Jeżeli jednak serwer ma działać wydajnie i z dużą mocą obliczeniową, należy wybrać rozwiązanie z mocnym oraz szybkim procesorem. Pod uwagę warto wziąć zarówno liczbę rdzeni, jak i częstotliwość taktowania. Ma to szczególne znaczenie w przypadku uruchamiania na serwerze kilku aplikacji naraz, bądź też udostępniania jego zasobów wielu użytkownikom jednocześnie. Duża pojemność dysku twardego jest natomiast istotna wówczas, gdy VPS hosting ma posłużyć do przechowywania znacznej ilości plików. Obecnie standardem są dyski SSD, które zapewniają maksymalną wydajność. Ma to znaczenie również ze względu na fakt, że współczesne aplikacje są mocno rozbudowane i zajmują sporo przestrzeni.
Inne kluczowe parametry
Moc procesora i pojemność dysku to nie jedyne parametry, które należy wziąć pod uwagę wybierając server VPS. Duże znaczenie ma wirtualizacja. W zależności od jej standardu, uzyskać można różne możliwości konfiguracyjne. Pełna wirtualizacja pozwala na instalację własnego systemu operacyjnego, a także zapewnia najlepszą izolację od innych użytkowników. Parawirtualizacja ogranicza się natomiast do uruchomienia VPS w osobnym kontenerze. Taki serwer wciąż jednak korzysta ze wspólnego jądra, co narzuca konieczność zastosowania ustalonego odgórnie systemu operacyjnego. Pod uwagę warto wziąć również ilość pamięci RAM, która wpływa na płynność działania.
Podobne artykuły
Kategorie
- Bezpieczeństwo (7)
- Biuro (10)
- Biznes (39)
- Dom i budownictwo (19)
- Finanse (9)
- Gadżety (9)
- Gry (10)
- Internet (22)
- IT w firmie (16)
- Marketing (15)
- Marketing internetowy (43)
- Motoryzacja (14)
- Nauka (3)
- Oprogramowanie (15)
- Sprzęt (65)
- Styl życia (8)
- Technologia (40)
- Zdrowie (12)
Polecamy
Komentarze
- Specjalista Google Ads o Jak zarabiać pieniądze za pomocą swojego bloga
- wiktoria szczerbio o Jak znaleźć/namierzyć telefon po numerze IMEI?
- orzech o Zakup komputera poleasingowego – fakty i mity
- Mariolka o Idealna księga pamiątkowa. Jak powinna wyglądać?
- Artur o Fortnite, czyli doskonała gra ze stajni Epic Games