Pamięć RAM to niezbędny komponent zarówno w przypadku komputerów osobistych, jak i laptopów. Odpowiada za przechowywanie tymczasowych danych działających aplikacji. W przypadku gdy jest jej niewystarczająca ilość, laptop zacznie wyraźnie wolniej działać, a uruchomienie bardziej obciążających pamięć programów może okazać się zwyczajnie niemożliwe. Czy w takim wypadku opłaca się go rozbudowywać o dodatkowe kości pamięci? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie.
Spis treści
Pamięć RAM do laptopów. Czy to możliwe?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że laptopy, podobnie jak komputery osobiste można rozbudowywać o dodatkowe komponenty. Pamięć RAM jest jednym z elementów, które można wymienić lub dołożyć stosunkowo łatwo, nawet robiąc to samemu. Chociaż naturalnie w przypadku braku doświadczenia lepiej zlecić modyfikacje fachowcom z serwisu. Większość laptopów wyposażona jest w dodatkowe, nieużywane gniazda na pamięć RAM. Zwiększenie zasobów pamięci jest zatem opcją, którą przewidują sami producenci.
Kiedy potrzebujesz rozbudować pamięć RAM?
Powodów do ulepszenia Twojego laptopa może być wiele. Jednym z nich jest rozwój technologiczny, który sprawia, że nowe, innowacyjne programy posiadają większe wymagania sprzętowe. Pamięć, która była wystarczająca parę lat temu, dzisiaj z pewnością nie będzie działać tak sprawnie. Najjaskrawszym przykładem obrazującym tę zależność są nowe gry komputerowe, które wyciskają z laptopów – nawet tych dedykowanych do grania – pełnie ich możliwości. RAM nie służy jednak wyłącznie rozrywce. Programy graficzne, edytory wideo i inne aplikacje służące do pracy również wymagają sporych zasobów pamięci. Co więcej, kupując laptopa biurowego, łatwo jest źle oszacować swoje potrzeby w kontekście jego wydajności, co poskutkuje wolno działającymi narzędziami, a co za tym idzie frustracją podczas pracy. Dodatkowa pamięć RAM do laptopów będzie również przydatna w sytuacjach, w których Twój system operacyjny ładuje się zbyt wolno.
Pamięć RAM do laptopów – jak wybrać właściwą?
W ofertach sklepów z częściami można znaleźć wiele modeli pamięci i nie każda z nich będzie odpowiednia do Twojego laptopa. Przed dokonaniem zakupów powinieneś sprawdzić między innymi to jaki system operacyjny posiada Twój sprzęt. Systemy 32-bitowe (w przeciwieństwie do 64-bitowych) nie obsługują kości o pojemności przekraczającej 4 GB. W specyfikacji swojego laptopa znajdziesz również informacje o tym, jaką maksymalną pojemność pamięci RAM jest on w stanie obsłużyć. Są to ograniczenia związane z parametrami płyty głównej. Znając je, unikniesz przepłacenia za kości RAM o dużej pojemności, z których i tak nie będziesz mógł skorzystać. Kolejną ważną informacją jest typ pamięci. Obecnie najpopularniejszym rodzajem jest RAM DDR4, jednakże jeżeli posiadasz starszy model laptopa, możliwe, że używanym przez niego standardem jest RAM DDR3. Kości różnych rodzajów nie będą ze sobą kompatybilne. Odwiedź sklep Esus-IT, jeżeli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej i zakupić jakościowe części!
Podobne artykuły
Kategorie
- Bezpieczeństwo (7)
- Biuro (10)
- Biznes (39)
- Dom i budownictwo (19)
- Finanse (9)
- Gadżety (9)
- Gry (10)
- Internet (22)
- IT w firmie (16)
- Marketing (15)
- Marketing internetowy (43)
- Motoryzacja (14)
- Nauka (3)
- Oprogramowanie (15)
- Sprzęt (65)
- Styl życia (8)
- Technologia (40)
- Zdrowie (12)
Polecamy
Komentarze
- Specjalista Google Ads o Jak zarabiać pieniądze za pomocą swojego bloga
- wiktoria szczerbio o Jak znaleźć/namierzyć telefon po numerze IMEI?
- orzech o Zakup komputera poleasingowego – fakty i mity
- Mariolka o Idealna księga pamiątkowa. Jak powinna wyglądać?
- Artur o Fortnite, czyli doskonała gra ze stajni Epic Games